U časopisu PLOS One istraživači su objavili otkriće da žene koje su više puta rađale imaju duže telomere od onih sa manje dece. I dok je majčinstvo veliko životno iskustvo i biološki smisao postojanja žene, ipak je jako malo majki spremno da poveruje u tvrdnju da su neprospavane noći i pevanje uspavanki recept za njihovu dugovečnost. Međutim, možda će ih iznenađujući rezultati navedenog istraživanja navesti da ipak u to na kraju i poveruju, a oni glase: što žena više rađa – sporije će ostariti.
Telomere se nalaze na kraju svakog DNK lanca i imaju ulogu da štite naše hromozome od oštećenja i time spreče uništavanje struktura koje sadrže sve naše važne getske informacije. Sa svakom deobom ćelije telomere postaju sve kraće dok u jednom trenutku ne postanu toliko kratke da više nisu u mogućnosti da štite hromozome od mogućih oštećenja, ostavljajući ih tada ranjivim , što za posledicu ima započinjanje procesa starenja ćelija i prestanak njihovog efikasnog funkcionisanja. Prethodno objavljena istraživanja sprovedena na životinjama su zastupala “teoriju životnog iskustva”, koja je tvrdila da češće reproduktivne aktivnosti dovode do ubrzanog biološkog starenja. Ipak, poslednja studija koju su vodili profesori Pablo Nepomnaši iprofesorke Sindi Barha sa Univerziteta Sajmon Frejžer u Kanadi – opovrgava ovu teoriju.
U istraživanje je bilo uključeno 75 žena iz dve susedne plemenske zajednice na jugozapadu Gvatemale koje su rađale decu više puta u periodu od 2000-2013. godine. Na početku ove studije koja je trajala punih trinaest godina, dužina telomera ispitanica je izmerena iz uzoraka pljuvačke; njihova dužina je ponovo izmerena na kraju istraživanja, ali su uzorci ovoga puta uzeti iz bukalne sluzokože. Istraživači su otkrili das u žene koje su se nekoliko puta ostvarile kao majke tokom ovog perioda imale duže telomere od onih koje su manje rađale; svako novorođeno dete je doprinelo stvaranju 0,059 više telomernih jedinica. Kao uzrok ove pojave naučnici su naveli povećano lučenje hormona estrogena u trudnoći.
Rezultati su ostali isti i posle razmatranja potencijalnih faktora koji su mogli na njih uticati, kao što su starost ispitanica, uzrast kada su postale prvorotke, njihovu biološku starost u 2013. godini, životne navike i porodične prihode.
Komentarišući otkriće do kojeg su došli, istraživači su izjavili da su sprovedene analize pokazale prestanak procesa skraćivanja i povećanje rasta telomera tokom 13 godina, koliko je trajalo istraživanje, na osnovu čega su zaključili na kraju da veći broj potomaka za ženu znači i usporavanje procesa ćelijskog starenja, navodi se u izveštaju.
Preveo: Dejan Živanović
Izvor: http://www.medicalnewstoday.com
Pratite nas